Radawczyk Drugi 36, 21-030 Motycz

Międzynarodowy Dzień Teatru smakujemy już teraz!

Rewelacyjna Nagroda dla artystów NSP za jakość sceniczną -wyjazd na spektakl ’’Sposób na Alcybiadesa” wystawiany przez aktorów Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, odbył się 15 marca br.
Żadnym wysiłkiem nie da się tego zapomnieć.
Kultowa książka dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku, to nadal propozycja lektury uzupełniającej, zaś jej tematyka jest nam wciąż bliska. Akcja rozgrywa się głównie na szkolnych korytarzach. Jak spostrzega nasz lubelski teatr: ”Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły.
Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami. Jak odwlec sprawdzian z polskiego? Jak przetrwać historię i chemię? Każdy nauczyciel ma swoją piętę achillesową, słabość, którą wystarczy poznać a potem realizować SPOSÓB”.
Uwspółcześniona wersja książki, genialnie realistyczna i do bólu zabawna. Motor Lublin, psycholog ze Świdnika, grono pedagogiczne ukrywające swoje słabości przed wszystkowiedzącą panią woźną…Inwencja twórcza kl. 6, szukającej ,,wolności szkolnej”. Do tego historia Lublina, pokazana w
tak atrakcyjny sposób, iż spacerowanie (zwłaszcza pod Bramą Krakowską) nabrało innego wymiaru.
Przekaz o otwartości… autentyczna prowokacja do poszerzenia horyzontów. Chylimy czoło przed reżyserem panem Piotrem Ratajczakiem oraz mistrzami aktorstwa – obsadą Teatru J. Osterwy w Lublinie.
Nasze pozytywne, energotwórcze nastroje – to jeszcze nic. Serce Lublina, wiekowe uliczki, dusza Starego Miasta – to jeszcze mało. Sztuka… ta, którą kochamy i – jakimś cudem – tworzymy, jako wartość sama w sobie – uczta duchowa, jeszcze w tak doskonałym smaku.
Całość wyjazdu – wspaniała atmosfera, nie do przecenienia.
Specjalne podziękowania kierujemy do Fundacji Teresianum za sfinansowanie nagrody dla 16 uczniów reprezentujących naszą placówkę przed lokalnym i międzynarodowym audytorium.
Dziękujemy panu dyrektorowi Andrzejowi Cywińskiemu za otwartość na nasze artystyczne pomysły.
„Teatrzyk Zielona Gęś” już w planach.

Lidia Skubisz

Comments are closed.