Radawczyk Drugi 36, 21-030 Motycz

Ważny jest człowiek… cz. 2

Projekt polonijny: Ważny jest człowiek! Teatr i taniec dla Ireny… zakończony!

Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Skaut z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Partnerami byli: Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Radawczyku Drugim oraz Polska Sobotnia Szkoła w Kijowie.

Założono, iż myślą przewodnią projektu będzie stworzenie rodziny polonijnej poprzez poznanie, uczczenie i upamiętnienie Sprawiedliwej wśród narodów świata Polki – Ireny Sendler. I rzeczywiście rok temu w Warszawie stworzyliśmy o Niej spektakl  w konwencji teatru cieni pt.: Ważny jest człowiek!, który wystawiliśmy dla społeczności gimnazjalnej, lokalnej, wojewódzkiej w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Radawczyku Drugim, w siedzibie Radia Lublin oraz zdobywając Wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Form Teatralnych w ZS nr 5 w Lublinie. Już wtedy cała 20-osobowa grupa uczestników poczuła, że połączenie doświadczeń artystycznych szkoły z Polski i Kijowa dostarcza wielu trudnych do opisania przeżyć.

Teraz nadszedł czas na taniec. W dniach 22-29 IX br. nastąpiła kontynuacja projektu Ważny jest człowiek! Teatr i taniec dla Ireny…Pod okiem  wielokrotnie nagradzanej (m.in. tytułem Zasłużonej dla Kultury Polskiej) i wieloletniej instruktorki tańca p. Lesi Jermak  uczestnicy z Polski wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Polanie Znad Dniepru oraz uczniami z Polskiej Sobotniej Szkoły w Kijowie przygotowali sceniczny finał warsztatów tanecznych, profesjonalnie prezentując tańce lubelskie podczas Festiwalu Polskiej Piosenki Współczesnej w stolicy Ukrainy. Wydarzeniu patronował m.in. Wydział Konsularny Ambasady RP w Kijowie, zaś organizatorem był Związek Polaków na Ukrainie. Inicjatywa wzbogaciła życie kulturalne Polonii goszcząc  znamienite osobowości ze świata kultury i nauki.

Czas spędzony  w Warszawie i tydzień w Kijowie nie tylko nauczyły naszych uczniów tańców lubelskich. Ta przygoda to przede wszystkim rozwój osobowościowy, nawiązanie przyjaźni, poznanie siebie i innych, kultury i tradycji, walka z jakże żywymi stereotypami. Wiedzę, którą nabyliśmy przekazujemy dalej. To jest ten tzw.  efekt mnożnikowy, kiedy uczestnik projektu uczy kolegę i koleżankę tego, co wyniósł z projektu.  Owocem naszych działań w ramach kontynuacji projektu było nauczenie tańców lubelskich chętne niezwiązane z wymianą osoby i zaprezentowanie osiągnięć podczas obchodów Święta Niepodległości  w trakcie Akademii  6 listopada oraz uświetnienie występem Koncertu dla Niepodległej 14 listopada 2019 r. dla społeczności lokalnej. Poszerzanie horyzontów – to kwintesencja wszystkiego, co przeżyli nasi uczestnicy. Czasami na własne oczy trzeba zobaczyć, że ponad chmurami jeszcze coś jest. A to dopiero początek…

Comments are closed.
Ostatnie wpisy