Radawczyk Drugi 36, 21-030 Motycz

Ważny jest człowiek…

Tytuł projektu:,,Ważny jest człowiek! Teatr i taniec dla Ireny” 

Program MEN: Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce.

,,Ważny jest człowiek! Teatr i taniec dla Ireny” – to przedsięwzięcie, poprzez które przewidujemy nawiązanie i wzmocnienie relacji pomiędzy uczniami i nauczycielami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Radawczyku Dużym  a Polskiej Sobotniej Szkoły przy Związku Polaków na Ukrainie(2018 r. wymiana I) oraz ( 2019 r. wymiana II). Osiągnięcie rezultatów nastąpi poprzez intensywne działania kulturotwórcze. Myślą przewodnią jest poznanie, uczczenie i upamiętnienie Sprawiedliwej wśród narodów świata Polki. Realizacja nastąpi poprzez teatr i taniec połączenie doświadczeń artystycznych szkoły z Polski i Kijowa.

W wyniku  Wymiany I (Warszawa 2018) powstał spektakl w konwencji teatru cieni nawiązujący do postawy i postaci Ireny Sendlerowej – ustanowionej przez Sejm – Patronki Roku 2018. Wymiana II zakłada organizację wydarzenia kulturowego Dla Ireny –  występ taneczny, finał warsztatów tanecznych w Kijowie (Zespół Pieśni i Tańca uczniowie ze Szkoły Sobotniej) dla Polonii oraz innych zaproszonych gości ze świata kultury i nauki.


We wtorek 23 października uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Radawczyku Drugim zaprezentowali spektakl pt. WAŻNY JEST CZŁOWIEK, będący efektem ponad tygodniowego projektu realizowanego z Polską Sobotnią Szkołą w Kijowie. Sztuka przedstawiała życie i działalność Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom.

W przygotowaniach uczniowie wspierani byli przez Panią Lidię Skubisz, Elżbietę Nowak oraz Lesię Jermak (opiekuna grupy ukraińskiej).

Realizatorem projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej jest Stowarzyszenie Skaut.

Człowieka własnością jest tylko jego cień. Cień Ireny Sendler ratuje inne cienie.

Wojna, getto, głód, strach, śmierć. Piekło holocaustu zabija nawet najwytrzymalszych. Tymczasem jej spojrzenie rodzi idee i odwraca bieg wydarzeń. Widzimy, gdy przekracza mury getta. Plan ratowania dzieci jest szalony: zabrać matkom i ojcom część ich serca dlatego, żeby ocalić.  Nieważne jak: niemowlę w skrzyni na narzędzia? Dlaczego nie… Oby tylko przeżyło. Znaleźć rodziny zastępcze wierząc, że nikt z lęku o swoje życie nie zdradzi sekretu ukrywania Żyda. Dramat na dramacie tworzy katastrofalną konstrukcję, apokaliptyczny pejzaż.  Słowa są zbyt ciasne, aby ukazać ten obraz.

A jednak…właśnie wtedy niektórzy działają jak  natchnieni. Zdumiewa trzeźwość umysłu Sendlerowej i  logistyka działań. Potrzebni są ludzie, równie szaleni w swej odwadze jak ona. Irena tworzy siatkę zaufanych. W ukryciu notuje prawdziwe i sfałszowane dane ocalonych. W butelce na zwiniętych bibułkach przechowuje  ich jedyną tożsamość. Dzięki temu po wojnie uratowani odnajdą swą przeszłość.

W hołdzie Sprawiedliwej wśród narodów świata Irenie Sendler za uratowanie 2,5 tysiąca istnień ludzkich przygotowany został spektakl: Ważny jest człowiek!

Uczestnicy projektu tak przedstawiają swoje refleksje:

Poprzez wymianę zobaczyłem nowego siebie, nowych ludzi i zyskałem nowe przeżycia. Mateusz 13 lat

Spodobało mi się w Warszawie i Lublinie tak jak granie w teatrze…i to że byliśmy jak jedna rodzina. Antonina, 14 lat

Dzięki tej wymianie byłam  po raz pierwszy w Warszawie… i co najważniejsze poznałam ludzi z innego kraju choć o podobnych korzeniach. Pokochałam mocniej teatr, samą siebie oraz innych ludzi. Zuzanna 14 lat

Podobało mi się nasze przedstawienie… w tak ciekawej i wrażliwej atmosferze powstał nasz spektakl. Było ciężko, ale udało się. Wycieczka do muzeum była bardzo interesująca i smutna. Warszawa i Lublin to najlepsze miasta!  Dasha, 12 lat

Poprzednie

Następne

Comments are closed.
Ostatnie wpisy